Systemy dla produkcji

Wdrożenie ERP

Wdrożenie systemy ERP jest procesem etapowym, kosztownym ale opłacalnym. Czas od podjęcia decyzji o wdrożeniu ERP a jego zakończeniem może trwać nawet kilka lat.

Potrzeba wdrożenia systemów zarządzania zasobami przedsiębiorstwa

W przypadku średnich i dużych przedsiębiorstw rzadko spotykanym zjawiskiem jest brak jakiegokolwiek systemu wspomagającego zarządzania procesami przedsiębiorstwa. Można powiedzieć, że takich firm już praktycznie nie ma.

Duże i średnie przedsiębiorstwa swoją pracę i zarządzanie organizacją opierają o jakiś system biznesowy. Nie zawsze są to nowoczesne programy klasy ERP. Mogę to być dedykowane oprogramowania pisane specjalnie pod zamówienie dla konkretnej firmy. Może to być system MRP, który służy tylko i wyłącznie do zarządzania zasobami materiałowymi przedsiębiorstwa.

Jednak prędzej czy później takie firmy zdecydują się na wdrożenie systemu ERP. Patrząc na zalety oprogramowania ERP lepiej dla nich aby było to jednak szybciej.

Motywy i decyzja o wdrożeniu systemów ERP jest zazwyczaj podejmowana ze względów technologicznych, możliwości rozwojowych czy konkurencyjności. Firmy chcą w pełni wykorzystywać potencjał własnych możliwości.

Nawet jeśli dedykowane oprogramowanie radzi sobie w firmie i nikt nie ma większych zastrzeżeń w pewnym momencie napotka na problemy. Czy to możliwości rozwoju systemu, czy objęciem dodatkowych obszarów działalności przedsiębiorstwa, czy danych analitycznych każdego procesu.

Decyzja o zakupie systemu ERP jest na pewno konsultowana z dyrektorami poszczególnych działów, technologami, oraz konstruktorami.

Jak wybrać system ERP

Obecnie na rynku informatycznym dostawców oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem jest ogrom. Są to zarówno polskie jaki i zagraniczne firmy. Oferowane są rozwiązania stacjonarne, chmurowe, pudełkowe. Pełna paleta, dla każdego charakteru firmy.

W przypadku małych przedsiębiorstw, warto zastanowić się nad rozwiązaniem pudełkowym, lub chmurowym.

W przypadku rozwiązań oferowanych w chmurze firma nie ma dodatkowych zmartwień z zakupem całej infrastruktury sprzętowej. Dostęp jest oferowany z każdego stanowiska z dostępem do internecie.

W przypadku zakupu oprogramowania pudełkowego jedyne co musimy zrobić to zainstalować ERP z pliku exe. Taki rozwiązanie najlepsze jest dla bardzo małych firm, które decydują się na konkretny pakiet bez możliwości rozwoju i dostosowania do własnych potrzeb. Kupujemy gotowy produkt i używamy takim jakim jest.

Dla dużych przedsiębiorstw te powyższe rozwiązanie jednak się nie sprawdzają. Firmy niechętnie decydują się na rozwiązania chmurowe nie mówiąc już o pudełkowych rozwiązaniach.

Dla takich przedsiębiorstw wybór właściwego oprogramowania ERP jest bardzo ważny i procesem etapowym. Aby dobrze wybrać program ERP dla firm należy przeglądnąć ofertę dostawców. Przeanalizować funkcjonalności i korzyści systemu. Sprawdzić dostawcę oprogramowania pod kątem oferowanych usług dla konkretnej branży. Zazwyczaj dostawcy oprogramowania specjalizują się w danej branży lub kilku branż.

Dobrą praktyką jest również odwiedzenie i rozmowa z firmami, które takie rozwiązania posiadają.

Prezentacja systemu ERP

Po decyzji i wyborze kliku systemów ERP firmy oczekują prezentacji oprogramowania. Jest to bardzo ważne, aby producenci ERP, którzy oferują swoje usługi rozumiały charakter pracy i były w stanie przedstawić jak ich system ERP uporządkuje działania w firmie, rozwiąże ich problemy i sprawi, iż wydajność wzrośnie.

Ten etap jest kluczowy w dalszym wdrożeniu. Na tym etapie firmy decydują się na konkretny produkt. Dlatego tak ważne jest to spotkanie i rozmowa z przedstawicielami firm.

Studium wdrożeniowe

Po zdecydowaniu się na konkretne rozwiązanie dostawca oprogramowania ERP przygotowuje modelowanie systemy ERP. Na tym etapie możemy zobaczyć jak program będzie wykorzystywał mechanizmy naszej pracy, jak wspomoże naszą produkcję i jak zoptymalizuje występujące w niej procesy. Jak będzie współgrał z innymi działami. Dalej idą poprawki i jeśli wszystko zostanie ustalone następuje etap wdrażania systemu ERP.