Systemy dla produkcji

Rola maszyn w przedsiębiorstwie

Dziś już chyba, żadna firma nie wyobraża sobie pracy bez maszyn. Od lat 60,70 XX wieku powoli zaczęły wypierać człowieka i dziś są podstawowym czynnikiem każdego przedsiębiorstwa. Oczywiście nie mam tu na myśli, że firmy nie potrzebują pracowników, bo tak nie jest i nigdy nie będzie. Pracownik powinien zawsze być wyżej w hierarchii niż maszyna, a jeśli tak nie jest to zarządzanie przedsiębiorstwem jest to zmiany.

Człowiek zarządza maszynami i tak powinno zostać. Praca fizyczna jest w cenie ale przy obecnej technologii totalnie nieopłacalna. Z kliku podstawowych względów:

  • szybkość wykonywanych operacji
  • produktywności
  • margines błędu
  • innych czynników

Człowiek a nawet spora grupa pracowników nie jest w stanie tak efektywnie pracować jak maszyna. Średnia liczba operacji na minutę w maszynach to kilka set a nawet tysięcy. Koszty produkcji zatem są zdecydowanie niższe.

Drugim czynnikiem to produktywność, która jest ściśle związana z szybkością działania. Operator maszyny, która jest ściśle powiązana z oprogramowaniem do zarządzania procesami przedsiębiorstwa jest w stanie dokładnie określić ile czasu zajmie firmie realizacja zlecenia. W przypadku pracy człowieka jest to niemożliwe. Innym istotnym elementem to produktywność, która jest w przypadku maszyn jest tysiące razy większa niż w przypadku pracy bez technologicznych urządzeń.

Margines błędu również jest istotnym elementem. Tutaj skala błędu jest również zdecydowanie na korzyść maszyn. W przypadku dobrze zaprojektowanego systemu informatycznego margines błędu jest minimalny. Jeśli chodzi o człowieka to margines błędu również można minimalizować ale kosztem czasu operacji.

Inne czynniki to psychologiczne, fizyczne oraz mentalne czynniki ludzkie. Pracownik, który nie przespał nocy, albo ma problemy prywatne jest zdecydowanie mniej efektywny, niż taki, który w dobrym nastroju, bez stresu przychodzi do pracy. W przypadku maszyn taki czynnik nie istnieje.18

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *