Systemy dla produkcji

Oprogramowanie dla działów administracyjnych przedsiębiorstw

Oprogramowanie do działów administracji

Aby praca administracyjna była skuteczna i efektywna, i przynosiła wymierne korzyści, niezbędne jest wprowadzenie odpowiedniego oprogramowania. Programy i aplikacje nie tylko uproszczą nam realizację zadań, ale też pomogą sprawniej nimi zarządzać i planować. Wybrane programy lub ich odpowiedniki przydają się na co dzień w każdym biurze, dlatego powinny być zainstalowane na każdym komputerze.

Oprogramowanie podstawowe

Bez wątpienia najważniejszym programem dla działów administracyjnych są pakiety biurowe. Microsoft Office, Apache Office, Libre Office to wieloplatformowe komplety oprogramowania, które przydadzą się w wielu sytuacjach. Pakiety zawierają bowiem aplikacje służące do tworzenia i edytowania dokumentów tekstowych, prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych oraz bazy danych. Plusem jest to, że pliki tworzone w podanych pakietach zapisywane są w powszechnie używanych formatach. Kolejną kategorią programów niezbędnych do instalacji są antywirusy. W antywirusach możemy przebierać bez końca. Wśród bezpłatnych króluje Avast Free Antivirus, jednak dobrze jest zorientować się w innych ofertach, szczególnie gdy potrzebujemy dopasować oprogramowanie do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa. Oprócz pakietów biurowych oraz antywirusów, w pracy administracyjnej nie poradzimy sobie bez programu pocztowego, np. Thunderbird lub Mailbird. Dzięki niemu będziemy mogli obsługiwać wszelkie zapytania zewnętrzne przychodzące do biura, a także komunikować się z pracownikami. 

Programy dodatkowe

Oczywiście, oprócz podanych wyżej podstawowych programów i aplikacji, przykłady tych dodatkowych można mnożyć bez końca. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb działów administracyjnych każdej organizacji. Niemniej jednak polecane oprogramowanie dodatkowe może realizować takie potrzeby jak: archiwizacja plików, otwieranie i obsługa plików w formacie pdf, przechowywanie i możliwość dzielenia się dokumentami i plikami w chmurze, obsługa urządzeń biurowych. Ekologiczną ciekawostką biurową może być przykład popularnej aplikacji „żółte karteczki”, która wyświetla się na ekranie i ma za zadanie ułatwić nam zapamiętanie informacji. 

Oprogramowanie biznesowe

Poza podstawowym dostępnym oprogramowaniem nie da się należycie pracować bez wsparcia oprogramowania IT dla biznesu.

Możliwości wyboru oprogramowania wspierającego zarządzanie działem kadr jest ogromne. Tak naprawdę to można dniami przebierać w ofertach. Kluczem jednak powinno być co tak naprawdę jest dla nas konieczne. Co pomoże naszej firmie w rozwinięciu się i co sprawi, że nie będzie hamulca, który nas nieco zatrzymuje.

Te i inne pytania każdy przedsiębiorca musi sobie sam odpowiedzieć. Czy moduły finansowo-księgowe będą wystarczające dla nas, czy będą częścią jakiegoś większego zestawu oprogramowania ERP. Czy zależy nam na produkcji, czy tylko oferujemy usługi?

Na pewno zarządzanie kadrami musi opierać się o system informatyczny dla pracowników. RCP, HR, Kadry, Płace? Bez dwóch zdań tak. To są te kluczowe systemy na którym opiera się oprogramowanie dla działów kadr.